CIT w spółce komandytowej już od 2021 roku?

Coraz głośniej mówi się o projekcie, który wprowadzi opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeżeli projekt zostanie zatwierdzony, na jakie zmiany powinni przygotować się właściciele spółek komandytowych?

Wstępnie projekt ma zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku.

Ministerstwo Finansów swoją decyzję o wprowadzeniu CIT w spółkach komandytowych tłumaczy chęcią ograniczenia wykorzystywania tego rodzaju podmiotów do osiągnięcia optymalizacji podatkowych oraz wyprowadzania zysków do państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Istotnie należy podkreślić, że pojawiły się spekulacje mówiące o tym, że jeżeli MF rzeczywiście w tym celu wprowadziło CIT to obowiązek zapłaty dodatkowego podatku zostałby wprowadzony wyłącznie na spółki, w których występują podmioty zagraniczne.

Większość właścicieli spółek komandytowych jest przerażona pomysłem Ministerstwa Finansów, ponieważ zmiany spowodują dodatkowe obciążenie podatkowe. Wiele firm próbuje poprawić swoją sytuacje spowodowaną epidemią. Konieczność opłacania dodatkowego podatku może spowodować wstrzymanie części działań biznesowych.

Etap prac związanych z wdrażaniem projektu można kontrolować na stronie Sejmu.