Estoński CIT od stycznia 2021 r.

Ministerstwo ciągle wprowadza zmiany, które mają na celu pomóc przedsiębiorcom w zarządzaniu działalnością. Niedawno coraz głośniej jest o „estońskim podatku CIT”. Czy zostanie on wprowadzony w Polsce?

Czym jest estoński CIT? W Estonii podatek CIT (podatek od dochodów spółek) kształtuje się na poziomie 20 procent. Zaletą tego rodzaju podatku jest fakt, że obowiązek jego opłacenia następuje w momencie dystrybucji dochodu spółki, czyli wypłaty dywidendy.

Warto podkreślić, że w Estonii CIT odprowadzany jest w momencie wypłaty zysku z firmy w formie dywidendy.

Rząd chce jak najszybciej wprowadzić instrument „Estoński CIT”, ponieważ ma on pomóc małych firmom w inwestowaniu w siebie. Celem wprowadzanych zmian jest pomoc małym spółkom oraz tworzenie wizerunku Polski jako przyjaznej inwestorom.

Początkowo ten podatek miał zacząć obowiązywać od lata. Przez sytuację epidemii w Polsce termin jego wprowadzenia został przesunięty na 2021 rok.

W planach Ministerstwa jest wdrażanie instrumentów umożliwiającym Polkom bezpieczne lokowanie środków.

Jak bezpiecznie stosować zmiany narzucane przez Ministerstwo oraz nowelizacje przepisów podatkowych? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego, którego specjaliści na bieżąco aktualizują wiedzę z zakresu podatków oraz prawa. Księgowość spółek oraz pozostałych podmiotów działających na rynku w dobrych rękach – bezpieczne wypełnianie obowiązków księgowych, podatkowych i prawnych.