Dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i tzw. dyrektywa rodzicielska obligują Polskę do wprowadzenia zmian w zakresie obowiązującego prawa pracy. Co się zmieni? W jakim terminie należy wprowadzić zmiany?
Obecnie trwają pracę nad nowelizacją Kodeksu Pracy, które znacząco wpłyną m.in. na umowy oraz korzystanie z urlopów rodzicielskich. Co się zmieni w prawie pracy w 2022 roku?
Kodeks Pracy zmiany 2022
🔸 Obowiązek przekazania dodatkowych informacji na temat zatrudnienia
Pracodawcy będą przekazywać informacje o dodatkowych warunkach zatrudnienia (w terminie 7 dni od dopuszczenia pracownika do pracy).
🔸 Umowa na okres próbny
Pracownicy zatrudnieni przez co najmniej pół roku będą uprawnieni do wystąpienia o zatrudnienie na bardziej stabilnych i bezpiecznych warunkach (np. na podstawie umowy o pracę).
🔸 Umowa na okres określony
Pracodawcy będą zobowiązani do uzasadnienia powodu rozwiązania umowy na czas określony.
🔸 Urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski zostanie wydłużony:
- 41 tygodni w przypadku jednego dziecka
- 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej
🔸 Zasiłek macierzyński
Wysokość zasiłku macierzyńskiego zostanie zwiększona do 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
🔸 Urlop opiekuńczy
Zgodnie z zapisami dyrektywy do porządku prawnego wejdzie urlop opiekuńczy, który zakłada pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale też innemu członkowi rodziny np. starszym rodzicom czy małżonkowi, wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
▪ Termin:
Polska ma czas na wprowadzenie zmian do 1-2 sierpnia.