Praca zdalna – jakie czekają nas zmiany?

Na początku grudnia sejm uchwalił regulacje dotyczące pracy zdalnej. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców? Na co warto zwrócić uwagę w zakresie pracy zdalnej?

Czym jest praca zdalna?

Pracą zdalną określamy wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

godziny-nadliczbowe-limit

Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców w zakresie pracy zdalnej?

Nowelizacja przepisów zakłada nowości zarówno w zakresie pracy zdalnej jak również hybrydowej, zmiany dostosowane do sytuacji konkretnego pracownika.

Zgodnie z przepisami pracownik może zostać skierowany na pracę zdalną w wyjątkowych sytuacjach, takich jak np. stan nadzwyczajny w kraju, stan epidemii, pożaru lub zakladnia w zakładzie pracy.

Wniosek pracownika o skierowanie na pracę zdalną

Pracownicy mają możliwość złożenia wniosku o skierowanie na pracę zdalną w okresie nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?

Zgodnie z prawem pracodawca nie ma możliwości odmowy pracy zdalnej:

  • rodzicom wychowującym dziecko do 4.roku życia
  • rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych
  • kobietom w ciąży

 

Dodatkowe regulacje

Nowelizacja przepisów zakłada również możliwość kontroli trzeźwości pracowników, kontrolę na obecność środków podobnie działających do alkoholu.


 

oferta-ksiegowa

Biuro rachunkowe Auditori

Profesjonalna obsługa księgowa online, zakładanie firm, doradztwo.