Sposoby na ominięcie podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. a Nowy Ład
Uchwalono Nowy Ład. Przedsiębiorcy muszą przygotować się na zmiany w przepisach. Na co warto zwrócić uwagę szukając rozwiązań optymalizujących koszty prowadzonej działalności? Czy warto zdecydować się na przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Założenia Nowego Ładu mocno ingerują w sposób prowadzenia działalności w Polsce. Wiele osób obawiało się zmian, jakie mogą nastąpić po wprowadzeniu Nowego Ładu. Warto zaznaczyć, że nowe przepisy uderzają w kwestie związane z mijaniem podwójnego opodatkowania w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Nowy Ład wprowadza pojęcie „ukrytej dywidendy”, czyli sposobów umożliwiających pominięcie podwójnego opodatkowania. Poniżej przykłady stosowanych do tej pory działań osób prowadzących spółkę z o.o.:
– zawarcie umowy z wspólnikiem, który za świadczenie pracy na rzecz spółki otrzymywał wynagrodzenie
– wynagrodzenie za udostępnienie spółce swoich aktywów (nieruchomości, pojazdy, sprzęt elektroniczny)
Pojęcie „ukrytej dywidendy” zostało zdefiniowane jako koszty związane ze świadczeniami osób powiązanych ze spółką.
Po wprowadzeniu przepisów na ominięcie pewnych kosztów prowadzenia spółki z o.o. nie pomoże oddanie udziałów krewnym. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się rejestracja spółki z o.o. z udziałem zagranicznego podmiotu (spółki zagraniczne z krajów Unii Europejskiej mogą być zwolnione od płacenia podatku od dywidendy ze spółek polskich po spełnieniu określonych warunków).
Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2023 r.