Kiedy wypłaca się świadczenie postojowe? Tego rodzaju świadczenie wypłaca się osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Świadczenie przyznawane jest tym, którzy złożą wniosek w przypadku zastosowania w firmie przestoju ekonomicznego.
W przypadku trwającej epidemii ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych. Nowa wersja tarczy antykryzysowej umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy.
Uwaga!
Jednym z warunków wypłaty postojowego jest oświadczenie ze strony przedsiębiorcy, że sytuacja materialna wykazana w pierwszym wniosku nie uległa poprawie.
Warto podkreślić, że pierwsze wypłaty świadczenia postojowego zostaną wykonane na konta tych, którzy składali wnioski poprzez swoje indywidualne konta na platformie internetowej PUE ZUS. Ten sposób przekazywania wniosków do ZUS sprawia, że są one automatycznie weryfikowane i przekazywane do wypłaty.
Papierowa forma składania wniosków do ZUS może wydłużyć czas przelania środków w zakresie świadczenia postojowego.
Opóźnienia w wypłacie mogą być również spowodowane pojawiającymi się błędami we wnioskach. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które szybko i bezbłędnie przygotuje oraz złoży wniosek do ZUS.
Zachęcamy do lektury naszego artykułu:
ZWOLNIENIE Z ZUS DLA MAŁYCH FIRM W NOWYM PAKIECIE ANTYKRYZYSOWYM